24 marca 2023
elegancki mężczyzna

Biżuteria dla mężczyzn

Przyjęło się, że ozdoby biżuteryjne są domeną kobiet, ale coraz częściej w sklepach można znaleźć biżuterię męską. Panowie najchętniej wybierają stylowe bransolety, grube łańcuszki oraz duże zegarki. Jak je nosić? Co wybierać, by czuć się męsko i stylowo?

Podstawowe elementy biżuterii męskiej. Zegarki i spinki do mankietów

czarna-bransoletka-meska-z-onyksami
Czarna bransoletka z onyksami i pomarańczową nitką https://mokobelle.pl/shop/bizuteria/bizuteria-meska

Niekwestionowanym królem wśród biżuterii męskiej są zegarki, które nosi większość panów. Można wybierać modele ze srebrną lub złotą bransoletą lub na skórzanym pasku, z dużą lub mniejszą tarczą, a wybór zależy od gustu mężczyzny. W sklepach znajdziemy zegarki bardzo proste, minimalistyczne, a także te zdobione, z dużą tarczą. Eleganccy panowie dobierają je nie tylko ze względu na funkcjonalność, lecz także na wygląd, gdyż zegarki są ważnym elementem stylizacji. Elementem biżuterii męskiej są także spinki do mankietów, które zakłada się do koszul z podwójnie wydłużonymi mankietami typu double cuff lub french cuff. Formalne mankiety koszuli powinny być usztywnione i skrojone pod kątem prostym. nakłada się na zgięty na pół mankiet, którego dwa brzegi składa się tak, by stykały się w stożek. Przez tak ułożony mankiet wystarczy przeciągnąć spinkę i zapiąć ją z drugiej strony. Ta biżuteria męska do bardzo elegancki element garderoby. Najbardziej klasyczne modele w kształcie prostokąta są wykonywane zazwyczaj z metali szlachetnych – złota, srebra lub platyny, ale można spotkać także spinki wysadzane szlachetnymi kamieniami oraz tzw. węzełki, czyli spinki jedwabne. Eleganckie, wysokiej jakości spinki do mankietów powinny charakteryzować się subtelnym kształtem i wzornictwem. Spinki jako element biżuteryjny powinny korespondować z innymi elementami stroju, jak chociażby zegarek czy obrączka. Specjaliści od mody męskiej radzą, aby kolorystyka spinek nawiązywała także do klamry paska od spodni lub poszetki. Kolor spinek powinien być również dopasowany do odcienia ubrania.

Biżuteria męska – bransolety, sygnety i wisiorki

Niektórzy mężczyźni chętnie noszą naszyjniki czy wisiorki, a najpopularniejsze są tzw. nieśmiertelniki, czyli łańcuszki z zawieszką w kształcie pojedynczej lub podwójnej blaszki. Początkowo noszone były przez żołnierzy i służyły do ich identyfikacji, a dziś pełnią jednak funkcję ozdobną. Panowie sięgają także po same łańcuszki zakończone znakiem krzyża czy zawieszką w stylu vintage. Biżuteria męska tego typu odzwierciedla styl mężczyzny, a jest noszona do stylizacji codziennych. Bransolety dla panów najczęściej robione są z rzemieni, sznurków, skóry oraz z korali, a panowie z powodzeniem noszą je także do eleganckich koszul, gdyż taka ozdoba to często wyraz indywidualności. Pierścionków panowie raczej nie noszą (poza obrączką), ale niektórzy z nich wybierają sygnety stylizowane na herbowe.

Mężczyźni rzadko stosują ozdoby, a biżuteria męska jest raczej drobna i skromna. Zegarek i spinki do mankietów to niewielki, ale znaczący element męskiej garderoby, który wzbogaci stylizację.