30 listopada 2023

Jak dbać o skórzaną torebkę?

Skórzana torebka to chluba każdej eleganckiej kobiety. Jednak, aby cieszyć się jej pięknym i szykownym wyglądem przez długie lata, należy o nią odpowiednio dbać. Stosować odpowiednie środki pielęgnacyjne i konserwujące. Jak dbać o skórzaną torebkę? Oto kilka praktycznych porad.

Jak dbać o torebki ze skóry lakierowanej?

Skóra lakierowana jest jednym z najbardziej wymagających materiałów, z których wykonywane są dodatki takie jak damskie torebki. Wykonane z niej przedmioty wymagają specjalnego traktowania oraz zabiegów pielęgnacyjnych. Wybierając taką torebkę należy pamiętać, że skóra lakierowana jest bardzo wrażliwa na zmiany temperatury oraz może ulec zniszczeniu pod wpływem bardzo wysokich, jak i bardzo niskich temperatur. Do czyszczenia torebki ze skóry lakierowanej najlepiej wykorzystać delikatną szmatkę zwilżoną w letniej wodzie. Po czyszczeniu należy wytrzeć torebkę do sucha.

Jeżeli chcemy odświeżyć wygląd torebki to możemy do tego wykorzystać białko jaja kurzego ubite na pianę z dodatkiem soku z cebuli.

Do pielęgnacji skóry lakierowanej nie należy używać tradycyjnych past do butów. W celu jej natłuszczenia i zabezpieczenia należy użyć specjalnych środków lub oliwy z oliwek. Skóra lakierowana po każdym czyszczeniu czy natłuszczaniu powinna być wytarta do sucha oraz wypolerowana przy pomocy miękkiej szmatki.

Jak dbać o jasne torebki skórzane?

Jasne torebki bardzo szybko się brudzą, dlatego należy przede wszystkim zapobiegać ich zabrudzeniu. Najlepiej ją zaimpregnować, co znacznie ułatwi jej późniejsze czyszczenie. Jeżeli zabrudzenie jest niewielkie, a torebka jest wykonana z gładkiej skóry można użyć delikatnej, wilgotnej szmatki lub delikatnie przetrzeć torebkę gumką do ścierania. Po czyszczeniu można użyć środka polerującego, który nada jej świeżego wyglądu.

Jak dbać o torebki ze skór egzotycznych?

Coraz chętniej sięgamy po produkty wykonane ze skór egzotycznych – wężowych, krokodylich czy jaszczurczych. Trzeba pamiętać, że produkty te są bardzo delikatne, a przed ich zakupem należy upewnić się, że pochodzą z legalnych źródeł.

Torebki ze skór egzotycznych należy często natłuszczać produktami o wysokiej jakości, po tym zabiegu należy torebkę wypolerować. Podobnie jak w przypadku skóry lakierowanej, tak i w przypadku skór egzotycznych należy unikać ekspozycji na wysokie i niskie temperatury oraz nie narażać na takie czynniki pogodowe jak śnieg czy deszcz.

Jak dbać o torebki z ekoskóry?

Ekoskóra to coraz bardziej popularny materiał. Prezentuje się tak samo jak skóra naturalna – może imitować praktycznie każdy gatunek skóry. Podobnie jak torebki ze skóry naturalnej, te wykonane należy czyścić w odpowiedni sposób. Do pielęgnacji i czyszczenia należy używać miękkich szmatek oraz wody z dodatkiem delikatnego mydła. Do czyszczenia i pielęgnacji ekoskóry nie należy stosować past czy wosków oraz środków na bazie rozpuszczalników.

Skórzana torebka – jak ją przechowywać?

Skórzana torebka powinna być chroniona przed kurzem. Jednak nie należy jej trzymać w foliowych opakowaniach, gdyż blokuje to dostęp powietrza do skóry, co może negatywnie wpłynąć na wygląd tego dodatku. Najlepiej przechowywać ją w płóciennym pokrowcu, który zabezpieczy przed osiadaniem kurzu, a jednocześnie zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza.