7 grudnia 2023
Paski męskie

Jaki pasek do garnituru?

Dla jednych garnitur to ubiór wyjściowy, dla innych codzienny strój do pracy. Niezależnie, czy wkładacie garnitur każdego dnia, czy tylko na specjalne okazje, dobrze dobrany pasek to ważny element dopełniający elegancką, męską stylizację.

Jaką rolę odgrywają paski do garnituru?

Kiedyś mężczyźni nosi paski do spodni garniturowych tylko wtedy, gdy te były dla nich za duże. Dziś wiemy, że spadające spodnie, to nie powód, przez który potrzebujemy paska, tylko raczej informacja o tym, że mają one nieodpowiedni rozmiar i trzeba pomyśleć o zakupie nowych. Oczywiście nadal można poratować się paskiem, gdy nagle ubyło nam kilka kilogramów, ale nie jest to podstawowa jego funkcja. Obecnie paski stały się dodatkiem, który dopełnia i zdobi stylizację eleganckiego i modnego mężczyzny.

Jak wybrać pasek – czym kierować się w wyborze paska?

Główna zasada brzmi: pasek musi pasować do innych części garderoby – zwłaszcza do butów. Pasek zatem musi być skórzany! Podstawą jest dopasowanie kolorystyczne, czyli do czarnych butów wkładamy czarny pasek, a do brązowych brązowy. Rewelacyjnie, jeśli pasek będzie dobrany do obuwia również pod względem faktury skóry, z której są wykonane. Jeśli nosimy zegarek ze skórzany paskiem, spójne muszą być te trzy elementy: buty, pasek zegarka i pasek do spodni. Ekskluzywne marki produkujące obuwie, oferują również paski do zegarków i spodni z tej samej skóry. Dla zwolenników minimalizmu w szafie i praktycznych rozwiązań powstały paski dwustronne – z jednej strony czarne, a z drugiej brązowe. Dzięki temu rozwiązaniu przy pomocy jednego paska można stworzyć dwie różne stylizacje.

Szczegóły, które mają znaczenie

Warto zwrócić uwagę na kolor klamry paska. W czarnych paskach powinna być srebrna, natomiast w brązowych złota. Dobre firmy produkujące paski, dbają, aby to się zgadzało. Dodatkowo do wyboru mamy paski z klamrami pełnymi (prostokątne, bardzo eleganckie, często sygnowane znakiem firmowym) oraz z klamrami tradycyjnymi. Tutaj należy kierować się przede wszystkim wygodą zapięcia oraz względami estetycznymi – paski z klamrami tradycyjnymi na pewno są bardziej dyskretnym dodatkiem. Należy pamiętać także o odpowiedniej szerokości paska. Do garniturów powinno dobierać się paski o szerokości do 3 cm. Takie bez problemu zmieszczą się w szlufkach i nie będą agresywnie odrywać uwagi od całości. Paski do garnituru powinny być skromne i dyskretne.

pasek męski do spodni
Pasek męski do spodni. Źródło grafiki: http://www.topsecret.pl/paski-do-spodni-meskie,420,pl-PL

Jak dobrać rozmiar paska?

Aby ustalić odpowiedni rozmiar paska, należy zmierzyć swój obwód pasa, a następnie dodać do niego około 10 – 15 cm. W ten sposób po założeniu paska jego końcówka będzie przechodziła poza pierwszą szlufkę spodni. Ponadto eleganckie paski powinny mieć nieparzystą liczbę dziurek – najczęściej jest ich pięć. Bynajmniej nie po to, abyśmy mogli dobrać dziurkę najlepiej pasującą do obwodu naszego pasa. Paski należy zapinać bowiem na środkową dziurkę, aby tyle samo wolnych oczek było po lewej i po prawej stronie.