24 marca 2023

Jaki szal męski do płaszcza?

Szal – element garderoby tak bardzo lubiany przez kobiety, przez panów traktowany jest nieco po macoszemu. Wielu mężczyzn uważa ten dodatek za zbędny detal niewiadomego zastosowania, inni owszem, uznają jego praktyczność, ale notorycznie zapominają lub gubią, a jeszcze inni uznają szalik za wręcz niemęski element garderoby. Nawet ci panowie jednak, którzy doceniają jego praktyczność, często nie potrafią odpowiednio zestawić szal z pozostałymi częściami stylizacji oraz prawidłowo go aranżować. Dotyczy to zwłaszcza bardziej eleganckich kombinacji, na przykład tych z klasycznym męskim płaszczem w roli głównej.

Jaki szal męski do płaszcza wybrać?

Elegancki wełniany płaszcz męski wymaga stosownej oprawy. Kiepskiej jakości akrylowe szale nigdy nie będą wyglądać dobrze, ale w towarzystwie bardziej szykownego okrycia wierzchniego zaprezentują się szczególnie tanio i tandetnie. W tym przypadku nie ma mowy o kompromisach: powinniśmy zainwestować w tradycyjny, wysokiej klasy szal męski z prawdziwej wełny lub, ewentualnie, z dużą jej domieszką (minimum 70-80%) lub – w wersji bardzo eleganckiej – z jedwabiu. Do takiego płaszcza, zwłaszcza noszonego do garnituru, nie będą pasować modne casualowe szale typu komin czy niedbale zawiązane chusty – stawiamy w tym przypadku na klasyczną elegancję.

Wysokiej klasy surowiec, z jakiego wykonany jest szalik, ma nie tylko znaczenie estetyczne i prestiżowe, ale też praktyczne – zwłaszcza gdy mówimy o szalikach typowo zimowych. Szal męski z naturalnej wełny nie tylko świetnie wygląda, ale przede wszystkim doskonale izoluje przed zimnem, nawet, gdy jego struktura nie jest gruba i mięsista, typowa dla stylu casual. Tym sposobem wełniany szal łączy w sobie elegancję i komfort, gwarantując ochronę przed chłodem nawet podczas wyjątkowo wietrznych czy mroźnych dni.

Jak wiązać szal

Jaki kolor i wzór szalika męskiego wybrać?

Jeszcze do niedawna normą było dobieranie do czarnego lub szarego płaszcza równie stonowanych, ciemnych kolorów dodatków: czarnych, granatowych czy grafitowych. O ile w przypadku butów i innych akcesoriów skórzanych zasada ta jest zawsze aktualna, tak jeśli chodzi o szale coraz częściej mamy odwagę sięgnąć po bardziej żywe barwy. Szlachetne odcienie czerwieni, zieleni czy kobaltu oraz wzory – przede wszystkim klasyczna krata – to świetny pomysł na ożywienie wizerunku i dodanie stylizacji charakteru. Uważajmy jednak z intensywnością koloru – odcienie typu „strażacka” czerwień czy „jadowita” zieleń mogą wyglądać tandetnie i kiczowato.

Jak wiązać szalik męski?

Istnieje kilka sprawdzonych metod wiązania szalika, ale do płaszcza najlepiej będzie pasować te najbardziej tradycyjne – na przykład tak zwany węzeł paryski. Wiążemy go składając szalik na pół w taki sposób, by po nałożeniu na szyję mieć przed sobą dwa równej długości fragmenty, w tym jeden z pętlą. W pętlę wkładamy drugi koniec szala i tworzymy charakterystyczne wiązanie, które jednocześnie świetnie wygląda, a zarazem chroni przed chłodem. Bardziej szykownym sposobem noszenia szala męskiego jest skrzyżowanie jego końców na wysokości żołądka i nałożenie na niego marynarki i płaszcza. Ten model nie należy być może do najpraktyczniejszych, ale jest bardzo elegancki i sprawdza się doskonale w bardziej szykownych stylizacjach. Przy płaszczu unikajmy nonszalanckich, typowo casualowych wiązań z luźno pozostawionymi końcami czy wiązanych na wzór komina – te nadają się raczej do puchowych kurtek i budrysówek w miejskim stylu.