10 czerwca 2023

Jesteś świadomym konsumentem? Oto, co powinieneś wiedzieć o bio-bawełnie

Niewiele osób niestety zastanawia się jaka jest droga materiału, który trafia na półki sklepowe. Wiele ludzi sprawdza ewentualnie metki, aby sprawdzić czy piżamy męskie bądź damskie na pewno wykonane są z bawełny. Tymczasem świadomi konsumenci powinni posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat bawełny organicznej oraz różnic między taką bio bawełną a bawełną konwencjonalną.

Uprawa bawełny organicznej nieszkodliwa dla środowiska naturalnego

Uprawy standardowej bawełny są groźne dla ludzi i środowiska naturalnego, gdyż ukazują się toksyczne. Bawełna sumarycznie zajmuje 2,5% pól uprawnych świata, a przy tym do jej produkcji wykorzystuje się 25% środków owadobójczych i 10% wszystkich pestycydów. Te ostatnie są bardzo niebezpieczne dla ludzi pracujących na plantacjach. Standardowe piżamy damskie bawełniane czy inne ubrania z bawełny zawierają więc w swoich włóknach do 150 gramów pestycydów oraz nawozów sztucznych. Groźne substancje dostają się do wód i gruntów.
Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku bawełny organicznej, która jest niemodyfikowana genetycznie, a do uprawy której nie są wykorzystywane żadne pestycydy. Tutaj stawia się na naturalne metody i substancje, które podlegają procesom biodegradacji. Bio bawełna zbierana jest ręcznie.

Co warto wiedzieć na temat bawełny organicznej?

Standardowa bawełna trafia do zakładów, gdzie jest chemicznie oczyszczana, co oczywiście osłabia jej włókna. Poza tym do jej barwienia wykorzystywane są chlorowe wybielacze czy toksyczne barwniki. Pozostają one oczywiście częściowo w samych włóknach. Z kolei bawełna organiczna wykorzystywana przez takie marki jak Hello Morning myta jest ręcznie i tylko w środkach naturalnych, które włókien nie uszkadzają. Barwiona jest naturalne za pomocą np. glinek. Piżamy dla dzieci z bio bawełny są więc dla nich w pełni bezpieczne.

piżamy damskie bawełniane, piżamy męskie bawełniane, bawełna organiczna, Hello Morning

Zgodnie z zasadami FairTrade i z troską o wysoką jakość

Piżamy męskie czy damskie wykonane z bawełny organicznej na ogół posiadają oznaczenie FairTrade. Oznacza to, że na plantacjach bio bawełny nie są wykorzystywane dzieci, a warunki pracy są godne. Niestety w przypadku standardowych plantacji bywa różnie.
Produkty produkowane z bawełny organicznej są doskonałej jakości. Bio bawełna nie podlega bowiem żadnym procesom chemicznym. Tym samym jej włókna są mocne, sprężyste, odporne, ale i delikatne dla skóry człowieka. Piżamy damskie bawełniane tego rodzaju nie zawierają substancji chemicznych i nie powodują różnego rodzaju powikłań skórnych. Tym samym bawełna organiczna jest doskonałym materiałem również i w przypadku małych dzieci. Co ciekawe, mokre włókna bawełny są o 30% mocniejsze niż włókna suche, a więc takie ubrania nie niszczą się w czasie prania. Pozbawiona sztucznych dodatków odzież Hello Morning pozwala skórze oddychać i skutecznie odprowadza z niej wilgoć. Nic więc dziwnego w tym, że cieszy się coraz większą popularnością.