7 grudnia 2023

Koszula – kiedy ubrać białą, a kiedy brązową?

Koszula sprawia, że każdy strój – wizytowy i casualowy – staje się bardziej elegancki. W pewnych sytuacjach koszula jest niezbędna, w innych dodaje nam szyku. Niekiedy wybór odpowiedniego koloru może przysporzyć nam problemów. Kiedy ubrać koszulę białą, a kiedy brązową? Jakie to ma znaczenie dla całego ubioru?

Bez względu na kolor w pierwszej kolejności koszule dzielimy na te oficjalne, zakładane do garnituru oraz codzienne, które możemy ubrać do spodni materiałowych, jeansowych lub szortów. Jej kształt może być klasyczny, czyli luźniejszy lub taliowany – przylegający do ciała. Najczęściej (chyba, że mamy do czynienia ze specjalnym fasonem) koszulę wkładamy do spodni. Wyjęta na wierzch w oficjalnej stylizacji wygląda niechlujnie oraz zniekształca sylwetkę. Koszule białe są zdecydowanie bardziej uniwersalne i łatwiej dopasować je do stroju lub okazji. Koszule brązowe mają pewne ograniczenia, o których lepiej wiedzieć wcześniej, aby nie popełnić modowej gafy.

Koszule białe

W przypadku białej koszuli możemy śmiało zaryzykować stwierdzenie, że pasuje zawsze i wszędzie. Bez względu na to, czy mówimy o oficjalnym spotkaniu, ślubie, pogrzebie, spotkaniu biznesowym czy wielkiej gali. Z drugiej strony białą koszulę zakładamy na randkę, rodzinny obiad i do pracy. Jej ogromną zaletą jest uniwersalność, która sprawia, że koszula wygląda efektownie z każdym kolorem garnituru, spodni lub dodatków. Możemy jedynie zmieniać jej fason, aby wyglądać elegancko lub casualowo. Przyjmuje się, że koszule białe są najbardziej galowe, w związku z czym zakładamy je na wszelkiego rodzaju uroczystości, ważne wydarzenia, ale także do teatru lub opery. Bez białej koszuli nie wyobrażamy sobie także pójść do ślubu czy na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli nie jesteśmy pewni rangi okazji lub dress codu, obowiązującego w danym miejscu biała koszula jest zawsze pewnym rozwiązaniem i założenie jej z pewnością nie będzie stylowym foux pas.

Koszule brązowe

W przypadku koszul brązowych sprawa nie jest już tak oczywista. Aby ubrać taki kolor musimy najpierw dopasować go do pozostałych części garderoby oraz okazji. Koszule brązowe możemy ubrać do czarnych spodni, jednak tylko wtedy jeśli koszula nie jest z byt ciemna. Najlepiej brązy komponują się z beżami, dlatego śmiało możemy założyć koszulę w takim kolorze do beżowego garnituru, spodni czy szortów. Idealnie skomponują się także z granatem. W codziennej stylizacji możemy połączyć koszule brązową z zielenią. Możemy pokusić o odważniejsze połączenia i założyć brązową koszulę do błękitnej marynarki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć ją także do jeansów. Pamiętajmy, że w takiej sytuacji najlepszym kolorem obuwia będzie oczywiście brąz. Brązowy jest mniej oficjalna barwą, jednak nie oznacza to, że nie jest elegancki oraz stylowy. Z powodzeniem koszule brązowe możemy założyć na spotkanie, rodzinny obiad czy do pracy. Również wyjście do kina czy na kolację towarzyską to idealny moment na ubranie koszuli w takim kolorze.