7 grudnia 2023
pasek do spodni

 Wybieramy odpowiedni pasek do spodni

Paski do spodni to bardzo ważne elementy męskiej garderoby, których znaczenia nie wolno bagatelizować. Z czym powinien komponować się pasek, jakie kolory są najbardziej popularne i dlaczego nie powinno się zakładać paska bez klamry na oficjalne okazje?

Jakie paski do spodni sprawdzą się w stylizacji formalnej?

Szykujesz się na przyjęcie ślubne? Zostałeś zaproszony na oficjalny bankiet lub kolację służbową? Pamiętaj, że o Twojej klasie nie świadczą wyłącznie drogie garnitury oraz dopasowane koszulepaski do spodni są równie istotne, a ich nieumiejętne dobranie może postawić Cię w niekorzystnym świetle. Jeśli nie chcesz popełnić modowej wpadki i być na ustach wszystkich gości lub partnerów biznesowych, pamiętaj o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim – paski do spodni dobieramy w oparciu o kolor butów. Jeśli wybierasz się na oficjalne przyjęcie i zakładasz klasyczne czarne pantofle – to Twój pasek powinien się z nimi idealnie komponować. Zdecydowałeś się założyć brązowe półbuty? Pamiętaj o dobraniu pasującego kolorystycznie paska. To podstawowa zasada, która pozwoli Ci uniknąć gafy i sprawi, że Twój strój będzie wyglądał harmonijnie i elegancko.

Paski do spodni a klamra – czy jest konieczna?

Innym istotnym elementem jest klamra paska. Klasyczne zasady głoszą, że paski do spodni zakładane na oficjalne okazje – przyjęcia, bankiety, wesela, muszą posiadać elegancką klamrę, najlepiej wykonaną z metalu. Nie powinna być ona zbyt błyszcząca, żeby niepotrzebnie nie odwracać uwagi od reszty stylizacji. Znawcy męskiej mody oraz specjaliści od protokołu dyplomatycznego podkreślają, że paski do spodni bez klamry założone do eleganckich garniturów to największy modowy grzech, jaki może popełnić mężczyzna. Jeśli zatem wybierasz się na eleganckie przyjęcie – pamiętaj o założeniu paska z metalową klamrą.

Jakie paski do spodni nosić w codziennych stylizacjach?

Idziesz na spotkanie ze znajomymi? A może umówiłeś się na randkę i chcesz, żeby Twój strój był dopracowany w najdrobniejszych szczegółach? W przypadku casualowych stylizacji możesz pozwolić sobie na większą swobodę w dobieraniu poszczególnych dodatków. Paski do spodni zakładane do dżinsów, spodni typu chinosy i modnych bojówek z kieszeniami po bokach mogą być wykonane ze skóry lub bawełny (tzw. parciane paski do spodni). Ich kolor powinien korespondować z odcieniem butów, chociaż nie jest to zasada, której musisz się wiernie trzymać. Luźne stylizacje i codzienne outfity rządzą się własnymi prawami, możesz więc spokojnie poeksperymentować z kolorem i rodzajem paska. Podobnie wyglądają zasady dobierania dodatków w przypadku odzieży sportowej – np. wygodnych szortów i bluz z kapturem. Paski do spodni mogą być wówczas wykonane z plecionki, zamszu lub innych materiałów.